BACC63CT15-18PN
Mfr.Part #
BACC63CT15-18PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Stock
128
In Stock :
128
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
BACC63
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Nickel
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
15-18
Published :
2014
Number of Positions :
18
Factory Lead Time :
5 Weeks
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
N (Normal)
Number of Pins :
20
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
BACC63CT15-18PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
BACC63CT15-18PN Overview
BACC63CT15-18PN Features
BACC63 series
BACC63CT15-18PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63CT15-18PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT