BACC63CC28-42P8
Mfr.Part #
BACC63CC28-42P8
Description
CONN RCPT MALE 42POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
8
Number of Positions :
42 (Power)
Environment Sealed
Cable Opening :
1.485 (37.72mm)
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
42
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
BACC63CC28-42P8
BACC63CC28-42P8 Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC63 Series.Devices with 42 pins are available.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.