BACC63CC14-12S8
Mfr.Part #
BACC63CC14-12S8
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Positions :
12 (Power)
Mounting Feature :
Flange
Feature :
Shielded
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Number of Pins :
12
Orientation :
8
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Crimp
Max Operating Temperature :
200°C
Series :
MIL-DTL-26500, BACC63
Ratings :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.609 (15.47mm)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
BACC63CC14-12S8
BACC63CC14-12S8 Overview
Packaging is Receptacle, Female Sockets.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC63 Series, it can be found in this category.It has 12 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.With its Shielded feature, it is more powerful in many ways.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.