BACC63CC12-12P6
Mfr.Part #
BACC63CC12-12P6
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-26500, BACC63
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Pins :
12
Number of Positions :
12 (Power)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Environment Sealed
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
6
Ingress Protection :
Environment Sealed
Cable Opening :
0.547 (13.89mm)
Datasheets
BACC63CC12-12P6
BACC63CC12-12P6 Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC63 Series, it can be found in this category.It has 12 pins.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC63CC12-12P6 Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63CC12-12P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63CC12-12P6 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT