BACC63CB12-12S7H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63CB12-12S7H
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Bright Cadmium
Contact Size :
20 Power
Ratings :
Environment Sealed
Series :
MIL-DTL-26500, BACC63
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
Orientation :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Material :
Aluminum
Published :
Number of Positions :
12 (Power)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Pins :
12
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Datasheets
BACC63CB12-12S7H
BACC63CB12-12S7H Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, BACC63 Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.It is necessary to use a Free Hanging socket in order to mount this part.The device is equipped with 12 pins.
BACC63CB12-12S7H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63CB12-12S7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63CB12-12S7H Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT