BACC63BV24H30S7H
Mfr.Part #
BACC63BV24H30S7H
Description
CONN RCPT HSG FMALE 30POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Contact Size :
16 Power
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Black
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Number of Contacts :
30
Feature :
Shielded
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Orientation :
7
Contact Type :
Number of Positions :
30 (Power)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Finish :
Anodized
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
BACC63BV24H30S7H
BACC63BV24H30S7H Overview
BACC63BV24H30S7H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BV24H30S7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BV24H30S7H Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT