BACC63BV24B61P6H
Mfr.Part #
BACC63BV24B61P6H
Description
CONN RCPT HSG MALE 61POS PNL MT
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Passivated
Orientation :
6
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
61 (Power)
Published :
Number of Contacts :
61
Housing Color :
Silver
Contact Size :
20 Power
Body Material :
Aluminium, Stainless Steel
Datasheets
BACC63BV24B61P6H
BACC63BV24B61P6H Overview
BACC63BV24B61P6H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BV24B61P6H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BV24B61P6H Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT