BACC63BV20F41P10H
Mfr.Part #
BACC63BV20F41P10H
Description
CONN RCPT HSG MALE 41POS PNL MT
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Male Pins
Orientation :
10
Shell Material :
Aluminum
Number of Contacts :
41
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
41 (Power)
Contact Size :
20 Power
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
BACC63BV20F41P10H
BACC63BV20F41P10H Overview
BACC63BV20F41P10H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BV20F41P10H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BV20F41P10H Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Displaying
  • Transducer
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT