BACC63BV20F28S7H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63BV20F28S7H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 28POS PNL MT
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-26500, BACC63
Ingress Protection :
Environment Sealed
Gender :
Receptacle
Orientation :
7
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
20-28
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Sealed
Number of Positions :
28 (Power)
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
28
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
2002
Datasheets
BACC63BV20F28S7H
BACC63BV20F28S7H Overview
BACC63BV20F28S7H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BV20F28S7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BV20F28S7H Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT