BACC63BV20F28S6H
Mfr.Part #
BACC63BV20F28S6H
Description
CONN RCPT HSG FMALE 28POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
6
Number of Contacts :
28
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
28 (Power)
Shell Size - Insert :
20-28
Published :
2002
Datasheets
BACC63BV20F28S6H
BACC63BV20F28S6H Overview
BACC63BV20F28S6H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BV20F28S6H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BV20F28S6H Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT