BACC63BV20F16PNH
Mfr.Part #
BACC63BV20F16PNH
Description
CONN RCPT HSG MALE 16POS PNL MT
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
16 (Power)
Number of Contacts :
16
Type :
For Male Pins
Contact Size :
16 Power
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
BACC63BV20F16PNH
BACC63BV20F16PNH Overview
BACC63BV20F16PNH Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BV20F16PNH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BV20F16PNH Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT