BACC63BV20B41P7H
Mfr.Part #
BACC63BV20B41P7H
Description
CONN RCPT HSG MALE 41POS PNL MT
Orientation :
7
Type :
For Male Pins
Body Material :
Aluminium, Stainless Steel
Contact Size :
20 Power
Number of Positions :
41 (Power)
No SVHC
Feature :
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Contacts :
41
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
BACC63BV20B41P7H
BACC63BV20B41P7H Overview
BACC63BV20B41P7H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BV20B41P7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BV20B41P7H Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT