BACC63BV20B28S7H
Mfr.Part #
BACC63BV20B28S7H
Description
CONN RCPT HSG FMALE 28POS PNL MT
Shell Material :
Stainless Steel
Orientation :
7
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Aluminium
Feature :
Shielded
Number of Contacts :
28
Body Material :
Aluminium, Stainless Steel
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Number of Positions :
28 (Power)
Shielded
Body Plating :
Passivated
Datasheets
BACC63BV20B28S7H
BACC63BV20B28S7H Overview
BACC63BV20B28S7H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BV20B28S7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BV20B28S7H Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT