BACC63BV18H11P8H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63BV18H11P8H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Number of Contacts :
11
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Black
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Series :
MIL-DTL-26500, BACC63
Contact Size :
2 1 16 Power 10
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
Published :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Anodized
Orientation :
8
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
BACC63BV18H11P8H
BACC63BV18H11P8H Overview
BACC63BV18H11P8H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BV18H11P8H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BV18H11P8H Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT