BACC63BV12B12P7H
Mfr.Part #
BACC63BV12B12P7H
Description
CONN RCPT HSG MALE 12POS PNL MT
Shell Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Silver
Environment Sealed
Published :
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
12
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20 Power
Orientation :
7
Number of Positions :
12 (Power)
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
BACC63BV12B12P7H
BACC63BV12B12P7H Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC63 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.This part requires a Flanges, Panel socket for mounting.Devices with 12 pins are available.
BACC63BV12B12P7H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BV12B12P7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BV12B12P7H Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT