BACC63BP28D42P7H
Mfr.Part #
BACC63BP28D42P7H
Description
CONN PLG HSG MALE 42POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Aluminium
Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Orientation :
7
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Body Material :
Aluminium, Stainless Steel
Mount :
Free Hanging
Number of Contacts :
42
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
42 (Power)
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
MIL-DTL-26500, BACC63
Contact Size :
16 Power
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
BACC63BP28D42P7H
BACC63BP28D42P7H Overview
BACC63BP28D42P7H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BP28D42P7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BP28D42P7H Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT