BACC63BP24H57S7
Mfr.Part #
BACC63BP24H57S7
Description
CONN PLUG FMALE 57POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Anodized
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Orientation :
7
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Termination :
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Environment Sealed
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Pins :
57
Cable Opening :
1.235 (31.37mm)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
57 (Power)
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
BACC63BP24H57S7
BACC63BP24H57S7 Overview
The product is packaged in Plug, Female Sockets.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, BACC63 Series.A total of 57 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -55°C is required for this device.There are a number of advantages to its Coupling Nut, Self Locking feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.