BACC63BP24H30SNH
Mfr.Part #
BACC63BP24H30SNH
Description
CONN PLG HSG FMALE 30POS INLINE
Environment Sealed
Number of Contacts :
30
Type :
For Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-26500
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Gender :
FEMALE
Contact Size :
16 Power
Published :
Number of Positions :
30 (Power)
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Anodized
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Black
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Datasheets
BACC63BP24H30SNH
BACC63BP24H30SNH Overview
BACC63BP24H30SNH Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BP24H30SNH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BP24H30SNH Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT