BACC63BP24D57S8H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63BP24D57S8H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG FMALE 57POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Series :
MIL-DTL-26500, BACC63
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
Environment Sealed
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
Number of Positions :
57 (Power)
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
8
Ratings :
Environment Sealed
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
Housing Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
57
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Datasheets
BACC63BP24D57S8H
BACC63BP24D57S8H Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC63 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC63 Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut, Self Locking.This part must be mounted in a Free Hanging socket.A 57 pin is provided on the device.
BACC63BP24D57S8H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BP24D57S8H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BP24D57S8H Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT