BACC63BP24D30SNH
Mfr.Part #
BACC63BP24D30SNH
Description
CONN PLG HSG FMALE 30POS INLINE
Contact Size :
16 Power
Housing Color :
Silver
Body Material :
Aluminium, Stainless Steel
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
30 (Power)
Number of Contacts :
30
Datasheets
BACC63BP24D30SNH
BACC63BP24D30SNH Overview
BACC63BP24D30SNH Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BP24D30SNH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BP24D30SNH Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT