BACC63BP22D12PNH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63BP22D12PNH
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG MALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Male
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-26500, BACC63
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Sealed
Number of Positions :
12 (Power)
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-26500
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Note :
Contacts Not Included
Published :
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Size :
12 Power
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Contacts :
12
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Material :
Aluminium, Stainless Steel
Datasheets
BACC63BP22D12PNH
BACC63BP22D12PNH Overview
BACC63BP22D12PNH Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BP22D12PNH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BP22D12PNH Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT