BACC63BP22D12P7H
Mfr.Part #
BACC63BP22D12P7H
Description
CONN PLG HSG MALE 12POS INLINE
Number of Positions :
12 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Silver
Number of Contacts :
12
Orientation :
7
Body Material :
Aluminium, Stainless Steel
Gender :
Male
Contact Size :
12 Power
Shell Material :
Stainless Steel
Type :
For Male Pins
Datasheets
BACC63BP22D12P7H
BACC63BP22D12P7H Overview
BACC63BP22D12P7H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BP22D12P7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BP22D12P7H Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT