BACC63BP22C12S6H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63BP22C12S6H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG FMALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-26500, BACC63
Orientation :
6
Contact Size :
12 Power
Connector Type :
Plug Housing
Number of Contacts :
12
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Published :
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Positions :
12 (Power)
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Datasheets
BACC63BP22C12S6H
BACC63BP22C12S6H Overview
BACC63BP22C12S6H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BP22C12S6H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BP22C12S6H Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT