BACC63BP16H24S7H
Mfr.Part #
BACC63BP16H24S7H
Description
CONN PLG HSG FMALE 24POS INLINE
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20 Power
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Gender :
FEMALE
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
24 (Power)
Environment Sealed
Number of Contacts :
24
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
7
Datasheets
BACC63BP16H24S7H
BACC63BP16H24S7H Overview
BACC63BP16H24S7H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BP16H24S7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BP16H24S7H Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT