BACC63BP14H12S9H
Mfr.Part #
BACC63BP14H12S9H
Description
CONN PLG HSG FMALE 12POS INLINE
Orientation :
9
Housing Color :
Black
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Plug Housing
Number of Pins :
12
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
12 (Power)
Datasheets
BACC63BP14H12S9H
BACC63BP14H12S9H Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC63 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.This part requires a Free Hanging socket for mounting.Devices with 12 pins are available.
BACC63BP14H12S9H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BP14H12S9H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BP14H12S9H Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT