BACC63BN20-39SNH
Mfr.Part #
BACC63BN20-39SNH
Description
CONN PLG HSG FMALE 39POS INLINE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Black
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Feature :
Coupling Nut
Ratings :
Environment Sealed
Number of Contacts :
39
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
16 Power 2 20 Power 37
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
39 (Power)
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
BACC63BN20-39SNH
BACC63BN20-39SNH Overview
BACC63BN20-39SNH Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BN20-39SNH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BN20-39SNH Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT