BACC63BN12-12S7H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63BN12-12S7H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG FMALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
12 (Power)
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
12
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-26500, BACC63
Published :
Contact Size :
20 Power
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
7
Ratings :
Environment Sealed
Feature :
Coupling Nut
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
BACC63BN12-12S7H
BACC63BN12-12S7H Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-26500, BACC63 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.In operation, Coupling Nut can be maintained as long as Coupling Nut is unchanged.A Free Hanging socket is required for the mounting of this part.There are 12 pins on the device.
BACC63BN12-12S7H Features
MIL-DTL-26500, BACC63 series
BACC63BN12-12S7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC63BN12-12S7H Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT