BACC45FT14-12P8H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14-12P8H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG MALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
12 (Power)
Shell Finish :
Anodized
Ratings :
Environment Sealed
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Housing Color :
Black
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
8
Feature :
Coupling Nut
Published :
Number of Pins :
12
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
BACC45FT14-12P8H
BACC45FT14-12P8H Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.It is necessary to use a Free Hanging socket in order to mount this part.The device is equipped with 12 pins.
BACC45FT14-12P8H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-12P8H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-12P8H Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT