BACC45FT14-12P6H
Mfr.Part #
BACC45FT14-12P6H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG MALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut
Mount :
Free Hanging
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Epoxy, Glass Filled
Number of Pins :
12
Anodized
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
12 (Power)
Housing Color :
Black
Orientation :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
BACC45FT14-12P6H
BACC45FT14-12P6H Overview
BACC45FT14-12P6H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-12P6H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-12P6H Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT