BACC45FT12A12P6
Mfr.Part #
BACC45FT12A12P6
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
6
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Cable Opening :
0.580 (14.73mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ratings :
Environment Sealed
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Bulk
Number of Pins :
12
Number of Positions :
12 (Power)
Mount :
Free Hanging
Datasheets
BACC45FT12A12P6
BACC45FT12A12P6 Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A total of 12 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC45FT12A12P6 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT12A12P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT12A12P6 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT