BACC45FT12-12S7H
Mfr.Part #
BACC45FT12-12S7H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG FMALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20 Power
Shell Size - Insert :
Orientation :
7
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut
Housing Color :
Black
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
12 (Power)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Number of Pins :
12
Datasheets
BACC45FT12-12S7H
BACC45FT12-12S7H Overview
BACC45FT12-12S7H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT12-12S7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT12-12S7H Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT