BACC45FN24-61P7H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FN24-61P7H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG MALE 61POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
7
Type :
For Male Pins
Number of Contacts :
61
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Published :
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Anodized
Contact Type :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Contact Size :
20 Power
Ratings :
Environment Sealed
Number of Positions :
61 (Power)
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Unshielded
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
BACC45FN24-61P7H
BACC45FN24-61P7H Overview
BACC45FN24-61P7H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FN24-61P7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FN24-61P7H Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT