BACC45FN20-25S9H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FN20-25S9H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 25POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Sealed
Number of Positions :
25 (Power)
Published :
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Anodized
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Orientation :
9
Ingress Protection :
Environment Sealed
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
25
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 19
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
BACC45FN20-25S9H
BACC45FN20-25S9H Overview
BACC45FN20-25S9H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FN20-25S9H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FN20-25S9H Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT