BACC45FN18-11P7H
Mfr.Part #
BACC45FN18-11P7H
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Contact Size :
2 1 16 Power 10
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
For Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Contacts :
11
Body Material :
Aluminium
Orientation :
7
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
Datasheets
BACC45FN18-11P7H
BACC45FN18-11P7H Overview
BACC45FN18-11P7H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FN18-11P7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FN18-11P7H Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT