BACC45FN14-15P6
Mfr.Part #
BACC45FN14-15P6
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
15
Orientation :
6
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Flange
Termination :
Bayonet Lock
Published :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
15 (Power)
Datasheets
BACC45FN14-15P6
BACC45FN14-15P6 Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A total of 15 pins are available on the device.Part Flanges, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC45FN14-15P6 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FN14-15P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FN14-15P6 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT