BACC45FN14-12PH
Mfr.Part #
BACC45FN14-12PH
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG MALE 12POS PNL MT
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Number of Positions :
12 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Environment Sealed
Housing Color :
Black
Number of Pins :
12
Mount :
Flanges, Panel
Published :
2002
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
14-12
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Datasheets
BACC45FN14-12PH
BACC45FN14-12PH Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.This part must be mounted in a Flanges, Panel socket.A 12 pin is provided on the device.
BACC45FN14-12PH Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FN14-12PH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FN14-12PH Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT