BACC45FM18-11PH
Mfr.Part #
BACC45FM18-11PH
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
Gender :
Receptacle
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Black
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Contacts :
11
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
2 1 16 Power 10
Environment Sealed
Contact Plating :
Gold
Receptacle Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
BACC45FM18-11PH
BACC45FM18-11PH Overview
BACC45FM18-11PH Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FM18-11PH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FM18-11PH Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT