BACC45FM18-11P9H
Mfr.Part #
BACC45FM18-11P9H
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Receptacle Housing
Number of Contacts :
11
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Size :
2 1 16 Power 10
Circular
Gender :
Receptacle
Bulk
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
11 (1 + 10 Power)
Body Material :
Aluminium
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Orientation :
9
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
BACC45FM18-11P9H
BACC45FM18-11P9H Overview
BACC45FM18-11P9H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FM18-11P9H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FM18-11P9H Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT