BACC45FM14-15P9H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FM14-15P9H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Orientation :
9
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Mount :
Flanges, Panel
Number of Pins :
15
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Published :
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Sealed
Housing Color :
Black
Number of Positions :
15 (Power)
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Anodized
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Sealed
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
20 Power
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Datasheets
BACC45FM14-15P9H
BACC45FM14-15P9H Overview
BACC45FM14-15P9H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FM14-15P9H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FM14-15P9H Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT