BA036LBSG2-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BA036LBSG2-TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SMP5
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Min Input Voltage :
2.5V
Base Part Number :
BA036
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Max Output Current :
280mA
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
FIXED
Max Input Voltage :
7V
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 50mA
Max Power Dissipation :
170mW
Supplier Device Package :
SMP5
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.6V
Current - Output :
150mA
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Free :
Lead Free
Control Features :
Enable
Polarity :
Positive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
66dB
Min Output Voltage :
3.6V
Dropout Voltage :
90mV
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
7V
Output Voltage :
3.6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
5
PSRR :
66dB ~ 56dB (400Hz)
Current - Quiescent (Iq) :
15µA
Number of Regulators :
1
Datasheets
BA036LBSG2-TR
ROHM Semiconductor BA036LBSG2-TR
Enable Fixed BA036 PMIC SC-74A, SOT-753
BA036LBSG2-TR Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a SC-74A, SOT-753 case with the integrated voltage regulator. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~85°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 150mAmp current output on this voltage regulator IC. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 5 pins on the chip. It is BA036 for this regulator, just for your information. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 280mA. Utilize the regulator IC when the temperature is below 85°C. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than -40°C operating temperature.
BA036LBSG2-TR Features
90mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C