B82559B4222A016
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B82559B4222A016
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
16.5 mm x 17.3 mm x 9.1 mm
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 26.8A 1.8MOHM SM
Stock
403
In Stock :
403
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Type :
Wirewound
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Category :
Power Inductors - SMD
Features :
Height - Seated (Max) :
0.372 (9.45mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Termination Style :
SMD/SMT
Brand :
Frequency - Self Resonant :
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Current - Saturation (Isat) :
37.3A
Product Type :
Fixed Inductors
Series :
B82559BxA016
Ratings :
AEC-Q200
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.681 L x 0.650 W (17.30mm x 16.50mm)
Length :
17.3 mm
Width :
16.5 mm
Inductance :
2.2 uH
Current Rating (Amps) :
26.8 A
Product :
Power Inductors
Termination :
Standard
Qualification :
AEC-Q200
Self Resonant Frequency :
2 MHz
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) :
1.8MOhm
Package / Case :
16.5 mm x 17.3 mm x 9.1 mm
Core Material :
Ferrite
Height :
9.1 mm
Saturation Current :
37.3 A
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Test Frequency :
100 kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Q @ Freq :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Tolerance :
10 %
Material - Core :
Ferrite
Packaging :
Cut Tape
Diameter :
Application :
Automotive
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
B82559B4222A016
Introducing Fixed Inductors EPCOS (TDK) B82559B4222A016 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 150°C, Type:Wirewound, Package / Case:16.5 mm x 17.3 mm x 9.1 mm, Mounting Type:Surface Mount, B82559B4222A016 pinout, B82559B4222A016 datasheet PDF, B82559B4222A016 amp .Beyond Fixed Inductors EPCOS (TDK) B82559B4222A016 ,we also offer 744029002, 74479887310A, 744025100, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EPCOS (TDK) B82559B4222A016
B82559B4222A016 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from TDK-Epcos stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD