B82475M1103M000
Mfr.Part #
B82475M1103M000
Package / Case
SMD/SMT
Description
FIXED IND 10UH 2.6A 60 MOHM SMD
Fixed Inductors
Military Standard :
Not
Supplier Device Package :
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Inductance Tolerance :
20%
DC Resistance (DCR) - Parallel :
60mOhm
Material - Core :
Ferrite
ECCN Code :
EAR99
DC Current :
2.6A
DC Resistance (DCR) :
60 mOhm Max
Q @ Freq :
Length :
10.4mm
Height - Seated (Max) :
0.228 (5.80mm)
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature (Max) :
150°C
Inductance :
10 µH
Package / Case :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Packaging :
Tape and Reel
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current - Saturation :
2.75A
Surface Mount :
yes
Shielding :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Depth :
9.4mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
B82475M1
Tolerance :
20%
Max DC Current :
2.6A
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Size / Dimension :
0.409 L x 0.370 W (10.40mm x 9.40mm)
Frequency - Self Resonant :
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
100kHz
Ratings :
AEC-Q200
Current Rating :
2.6A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Datasheets
B82475M1103M000
EPCOS (TDK) B82475M1103M000
B82475M1103M000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD