B82462G2472M
Mfr.Part #
B82462G2472M
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 4.7UH 1.6A 61 MOHM SMD
Fixed Inductors
Composition :
Wirewound
DC Current :
1.6A
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) - Parallel :
61mOhm
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Test Frequency :
100kHz
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Width :
6.2992mm
Depth :
6.3mm
Inductance :
4.7 µH
Material - Core :
Ferrite
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Nonstandard
Weight :
1.5g
Packaging :
Tape and Reel
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag) - with Nickel (Ni) barrier
Max DC Current :
1.6A
HTS Code :
Current - Saturation :
1.8A
JESD-609 Code :
e2
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
150°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Length :
6.3mm
Lead Free :
Lead Free
Shielding :
Shielded
Frequency - Self Resonant :
100kHz
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
2.4892mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Height :
2.5mm
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Inductance-Nom (L) :
4.7 µH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance Tolerance :
20%
Tolerance :
20%
Current Rating :
1.6A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
B82462G2472M
EPCOS (TDK) B82462G2472M
B82462G2472M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD