B82442H1272K000
Mfr.Part #
B82442H1272K000
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.7UH 1.7A 56 MOHM SMD
WRAPAROUND
Type :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Current-Max :
1.7A
Q @ Freq :
10 @ 7.96MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature (Max) :
150°C
Number of Terminals :
RF INDUCTOR
Case/Size Code :
Inductance :
2.7μH
Number of Functions :
1
Current - Saturation :
Frequency - Self Resonant :
37MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Other Names :
B82442H1272K B82442H1272K-ND
Size / Dimension :
0.220 L x 0.197 W (5.60mm x 5.00mm)
Operating Temperature (Min) :
-55°C
HTS Code :
Ratings :
AEC-Q200
Core Material :
Ferrite
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Tolerance :
10%
Shielding :
No
yes
Height - Seated (Max) :
0.209 (5.30mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Self Resonant Frequency :
37MHz
DC Resistance (DCR) :
0.056Ohm
Supplier Device Package :
2220 (5650 Metric)
Inductance-Nom (L) :
2.7 µH
Test Frequency :
7.96MHz
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
1.7A
Datasheets
B82442H1272K000
EPCOS (TDK) B82442H1272K000
B82442H1272K000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS AG stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD