B82442H1184K000
Mfr.Part #
B82442H1184K000
Description
FIXED IND 180UH 270MA 2.24OHM SM
B82442H
Length :
5.9mm
Construction :
Flame Retardant
Operating Temperature (Max) :
150°C
Rated Current-Max :
0.27A
Tolerance :
10%
Ferrite
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Test Frequency :
796kHz
Shielding :
No
Frequency - Self Resonant :
4.4MHz
Packaging :
Tape and Reel
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Inductance-Nom (L) :
180 µH
WRAPAROUND
DC Current :
270mA
Inductance :
180 µH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
DC Resistance (DCR) - Parallel :
1.52Ohm
Pbfree Code :
yes
Depth :
5.3mm
Datasheets
B82442H1184K000
EPCOS (TDK) B82442H1184K000
B82442H1184K000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD