B82442A1685K000
Mfr.Part #
B82442A1685K000
Description
FIXED IND 6.8MH 30MA 88 OHM SMD
Fixed Inductors
Depth :
5.3mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Test Frequency :
252kHz
Max Operating Temperature :
150°C
Inductance :
6.8 mH
DC Current :
30mA
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Shape :
J BEND
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Package / Case :
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance Tolerance :
10%
Width :
5mm
Inductor Application :
DC-DC Converter
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) - Parallel :
88Ohm
Current Rating :
30mA
Number of Functions :
1
Weight :
480.014126mg
JESD-609 Code :
e1
Resistance :
88Ohm
Inductance-Nom (L) :
6800 µH
Max DC Current :
30mA
Number of Pins :
2
Shielding :
Unshielded
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
700kHz
Construction :
RECTANGULAR
Material - Core :
Ferrite
Length :
5.6mm
Height :
6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Q Factor :
30
Datasheets
B82442A1685K000
EPCOS (TDK) B82442A1685K000
B82442A1685K000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD