B81141C1333M000
Mfr.Part #
B81141C1333M000
Description
CAP FILM 0.033UF 20% 440VAC RAD
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
JESD-609 Code :
e3
Width :
8.5mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Diameter :
800 µm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440, SAFETY CLASS X1
Tolerance :
20%
Pbfree Code :
yes
Depth :
8.5mm
HTS Code :
Height :
14.5mm
Package / Case :
Radial
Length :
18mm
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
100°C
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
440V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Capacitance :
33nF
Voltage - Rated DC :
1kV
Dielectric :
PET
Lead Pitch :
15mm