B72650M0600K072
Mfr.Part #
B72650M0600K072
Description
VARISTOR 100V 400A 2SMD JLEAD
Stock
363
In Stock :
363
Product Category :
Max Voltage Rating (DC) :
85V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Min Operating Temperature :
-40°C
Case Code (Metric) :
3225
Depth :
6.3mm
Clamping Current :
5A
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage Tolerance :
10%
Max Surge Current :
400A
Length :
8mm
Contact Plating :
Tin
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Shape :
J BEND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Clamping :
165V
REACH SVHC :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Max Voltage Rating (AC) :
60V
Lead/Base Style :
J-Lead
Width :
6.3mm
Voltage - Rated DC :
85V
Packing Method :
TR
Varistor Voltage :
100V
Height :
4.5mm
Case Code (Imperial) :
1210
Voltage - Rated AC :
60V
Capacitance :
250pF
Tolerance :
10%