B72540E0350K062
Mfr.Part #
B72540E0350K062
Description
VARISTOR 56V 1KA 2220
Product Category :
Voltage - Clamping :
90V
Length :
5.7mm
Voltage - Rated DC :
45V
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
2.5nF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
VARISTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Max Voltage Rating (AC) :
35V
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Packaging :
Cut Tape
RoHS Status :
RoHS Compliant
Clamping Current :
10A
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Depth :
5mm
Energy :
7.7 J
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated AC :
35V
Max Voltage Rating (DC) :
45V
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.02W
Number of Terminations :
2
Max Surge Current :
1kA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Unknown
Reference Standard :
AEC-Q200
Varistor Voltage :
61.6V