B72220S2421K101
Mfr.Part #
B72220S2421K101
Description
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Oxide
Capacitance :
420pF
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated AC :
420V
Clamping Current :
100A
Energy :
273 J
Max Voltage Rating (DC) :
560V
Resistor Type :
VARISTOR
Width :
21.5mm
Mount :
Through Hole
Max Surge Current :
10kA
Weight :
4.000004g
Lead/Base Style :
Radial
Varistor Voltage :
680V
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Voltage - Clamping :
1.12kV
Voltage Tolerance :
10%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Depth :
7.9mm
Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
560V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Height :
26mm
Lead Pitch :
10mm
Max Voltage Rating (AC) :
420V
Current Rating :
100A